Nu är det möjligt att transportera och förvara hjärtat från en donator under betydligt längre tid än vad som tidigare varit möjligt. En första operation med den nya metoden genomfördes nyligen på Skånes universitetssjukhus. I förlängningen ska detta kunna innebära att den mest passande mottagaren kan erhålla det erbjudna organet oberoende av avstånd.
Hittills har hjärtan som ska transplanteras kylts ned med en kaliumrik lösning och förvarats i en kylbox med is på väg från donator till den mottagande patienten. Med den gamla metoden bör hjärtat transplanteras inom fyra timmar för att allvarliga komplikationer ska undvikas.
Med den nya förvaringsmetoden, där hjärtat med hjälp av en maskin förses med viktiga substanser i en syresatt lösning inför transplantationen, förlängs förvaringstiden för det donerade hjärtat från dagens cirka fyra timmar till åtminstone 12 timmar.
– Det innebär i princip att vi kan hämta hjärtan för transplantation från hela Europa, säger thoraxkirurg Johan Nilsson, adjungerad professor vid Lunds universitet, som tillsammans med ett team med tre kirurger genomförde den första operationen.
Det innebär i princip att vi kan hämta hjärtan för transplantation från hela Europa.
”Hjärtat startade på en gång”
Stig Steen, tidigare thoraxkirurg på SUS och senior professor, har uppfunnit metoden och fanns också på plats under operationen. Han har tidigare tagit fram en metod som gör det möjligt att rekonditionera lungor och återskapa en normal lungfunktion hos lungor som tidigare inte varit lämpliga att transplantera. Nu har Stig och hans forskargrupp under många år visat att förvaringsmetoden för hjärtan fungerar utmärkt i 24 timmar på djur.
– Hjärtat startade på en gång med en god rörlighet i hela hjärtat inklusive skiljeväggen mellan kamrarna, vilket man annars inte brukar se, berättar Johan Nilsson.
Förbereder vidare teststudier med nya metoden
Skånes universitetssjukhus har tillstånd av EPN, Etikprövningsnämnden, att i första hand genomföra en studie där sex patienter ingår.
– Vi planerar att operera ytterligare två patienter under hösten och resterande tre under våren. Om det visar sig att metoden fungerar lika bra på människa som på djur blir det möjligt att använda betydligt fler hjärtan till transplantation, samt att organfördelningen i Sverige kan optimeras eftersom man kan skapa ett gemensamt donationsområde istället för de tre som finns idag, säger Johan Nilsson.
Om det visar sig att metoden fungerar lika bra på människa som på djur blir det möjligt att använda betydligt fler hjärtan till transplantation.
I förlängningen ska detta kunna innebära att den mest passande mottagaren kan erhålla det erbjudna organet oberoende av avståndet.
– Ja, detta ger ökade möjligheter till utbyte med länder betydligt längre bort, såsom östra USA, och det gör det också möjligt att använda äldre donatorer, över 70 år, konstaterar Johan Nilsson.
Läs mer på Hjärta för Vården
Kalliopi är hjärtspecialist och hjälper personer genom kunskap och interaktion
Personer med hjärtsjukdomar träffar läkare via videosamtal
Egen hjärtmonitor hemma ska förebygga hjärtsjukdomar